Ünlü yazar TÜİK'te suça ortak olmak istemeyenlere yapılanı duyurdu

Forum Etki

Administrator
Yönetici
Tepki
0
Türkiye’de geçim sıkıntısı günden güne dayanılmaz boyutlara doğru ilerliyor. Ünlü gazeteci yazar Ahmet Takan, TÜİK’in mayıs ayı hesaplamalarına ilişkin eleştiride bulunarak TÜİK içinde dönen dolaplara karşı çıkıp suç ortaklığı yapmak istemeyen bazı bölge hesaplama sorumlularına soruşturma açıldığını belirtti. Korkusuz yazarı Ahmet Takan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle: “Ekmek 5 lira olmuş!..Enflasyon rakamları kime göre ne anlatırsa anlatsın… Fukaranın temel gıda maddesi ekmek aslanın midesinden de öteye gidiyor. Sıkıysa ulaş!.. Canım memleketimde timsah gözyaşları dökenler de çok…İçinde bulunduğumuz geçim sıkıntısını bir an olsun unutup, hatırlayabilecek misiniz?.. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklandığı günün hemen ertesinde yazmıştım:“Mayıs ayı enflasyon rakamları… Tekrar edip de sinirlerinizi hoplatıp sizi üstüme sıçratmayı istemiyorum!.. TÜİK’in saraya uydurulmuş rakamları ortada… ENAG’ın rakamları ortada… Bırakın onları bir tarafa, ahalinin mutfağı alev alev yanıyor…TÜİK, Mayıs ayının inceltilmiş rakamlarını açıklarken ne yaptı?.. İki skandal karara daha damga vurdu:-Her ay 400’ün üzerinde maddenin fiyatlarını yayımlayan TÜİK, son değişiklikle 290 harcama grubu belirledi.-TÜİK ayrıca, “İstatistiki bölgelere göre tüketici fiyat endeksi ve değişim oranları” tablosunu yayımlamadı.Ne demek oluyor bu?..Madde bazında ay ay karşılaştırma yapılması engellenmiş oldu.”★★★Tezgahı örneklerle ortaya koyup TÜİK’in bunu Eurostat’ın ardına sığınarak yaptığını belgelemiştim. Yani, Avrupa standartlarını bahane ederek madde sepetini değiştiriyorlar ve istenilen enflasyon rakamına ulaşıyorlar..(Avrupa İstatistik Ofisi ya da kısaca Eurostat, Avrupa Komisyonu’nun bünyesinde yer alan ve merkezi Lüksemburg’da bulunan bir genel müdürlüktür. Kurumun temel amacı Avrupa çapında yürüttüğü anket çalışmalarıyla Avrupa Birliği’ne istatistikî bilgiler sağlamaktır. Vikipedi)Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış!.. Üst düzey bir TÜİK yetkilisinden öğrendim ki, yapılanlar AB standartlarına uymuyormuş ve olan bitene Eurostat temsilcisi de aşırı tepki koymuş. Avrupalının TÜİK’e tepkisini, bilgiyi veren kaynağım şöyle izah etti:“Teknik bir konu aslında madde sepetinde madde ağırlıkları hesabı harmonik yapılıyor bu durumda maddelerin sepet içerisinde ağırlığı, hesaplama yapan kişi tarafından değiştirilmesini kolaylaştırır.Aritmetik ortalama ile enflasyon hesaplama yapılınca da sonuç, ağırlığı düşen madde gerçek artışı yansıtmıyor ya da istediklerini yansıtıyorÖrnek; ekmek madde sepetinde ağırlığı yüzde 35’lerde iken yüzde 25’lere çekildi. Bu durum, Türk insanının en çok kullandığı ekmek maddesinin ağırlığı 10 puan düşük gösteriliyor.”Ha, bu arada, kurum içinde döndürülen dolaplara isyan edip suç ortaklığı yapmak istemeyen bazı bölge hesaplama sorumluları rapor almış. Ankara’daki beyefendiler de rapor alıp da topa girmek istemeyenlere soruşturma açmış!..”
Kaynak :