Neuralink İmplantı Gelecek Sene İnsanlar Üzerinde Test Edilecek!

Forum Etki

Administrator
Yönetici
Katılım
29 Ağu 2021
Mesajlar
1,048,164
Tepki
0
Puan
36
resim_2022-12-02_183732025.png


Tesla, SpaceX ve son olarak Twitter’ın yanı sıra Elon Musk, Neuralink’in de CEO’su. Neuralink, bilgisayar ve beyin arasında bir çeşit arayüz oluşturmaya çalışan bir teknoloji markasıdır. Çipin ilerleyişiyle ilgili olarak Elon Musk, bazı açıklamalarda bulundu. Musk’ın son sözüne göre insanlarla Neuralink testleri yaklaşık altı ay içinde başlayacak. Ancak Musk’ın bu tür vaatlerde bulunduğu ilk sefer değil. Dolayısıyla bu kez sözünü tutup tutamayacağı da ayrı bir tartışma konusu.

Neuralink


2020 gibi erken bir tarihte, Neuralink’in insanlar üzerinde test etmeye başlayacağına dair raporlar vardı. Bu raporlar, çipi bir maymunda başarıyla kullandıktan sonra gelmişti. Ancak bu olmadı ve iki yıl sonra hala bundan bahsediyoruz.

Neuralink, şirket için yeni yetenekler kazanmaya çalışıyor. Elon Musk, “İnsanlar genellikle biyoloji veya beynin nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikirleri olmadığı için Neuralink’te çalışamayacaklarını düşünüyorlar” dedi (CNN aracılığıyla). “Burada gerçekten vurgulamak istediğimiz şey, buna gerek olmadığını çünkü Neuralink’i çalıştırmak için gereken becerileri parçaladığınızda, aslında bir akıllı saati veya modern bir telefonu çalıştırmak için gereken becerilerin birçoğunun aynısı.”

Neuralink ne zaman insan beynine çip takabilir? - Digital Age


O zamandan beri implantın en son versiyonu açıklandı. Şirket ayrıca gelecekteki operasyonları gerçekleştirecek bir robot gösterdi. Bir maymun üzerinde başarılı testler yapılmış olsa da Neuralink, bir maymunun testlerden sağ çıkmadığını kabul ediyor. Ayrıca şirket, hayvan hakları aktivistlerinden ciddi itirazlarla karşılaşıyor.

Elon Musk’a göre şirket, bir insan üzerinde test yapmadan önce dikkatli olmaya ve her şeyin mükemmel olduğundan emin olmaya çalışıyor. Ancak Neuralink, henüz alamadığı Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) onayına ihtiyaç duyacak. Musk, şirketin gerekli tüm belgeleri zaten sunduğunu iddia ediyor. Ancak testlerin hassasiyeti ve bu testlerin onaylanmasındaki yüksek standartlar göz önüne alındığında, onaylar yakın zamanda gelmeyebilir.
Kaynak :
 
Üst