Mahmud Efendi Hazretleri’ne Rahmetle...

Forum Etki

Administrator
Yönetici
Tepki
0
* Âlimin ölümü âlemin ölümü gibidir.* Erbakan Hocamızın kadim dostuydu.* Bir asra yakın irşad görevi üstlendi.* Milyonlarca insanımıza İslam'ı tebliğ etti.* İhlası ve takvasıyla örnek oldu.* Yetiştirdiği Kur'an talebeleriyle, yaşayışıyla, İslâm'ın büyük hizmetkârıydı.* Hiçbir fedakârlıktan geri durmadı.* Bir mümin, bir mücahit, bir mürşitti.* İmamlık yaptığı İsmailağa Câmii’ni hem tekke hem medrese hem de irşad merkezi olarak ihya etti. ***Ülkemizin manevi önderlerinden Mahmud Ustaosmanoğlu Hocaefendi, dâr-ı fenâdan dâr-ı bekâya irtihal etti. Cenazesi bugün Fatih Camii'nden, Cuma namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından ebediyete dualarla, tekbirlerle uğurlanacak.Cenâb-ı Allah’tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine, ümmete sabır ve başsağlığı temenni ediyorum.Mekânı cennet, makamı âli olsun. HEEY, ELON MUSK! SENİ MUAMMER BULUT'LA TANIŞTIRMAK İSTİYORUM! Günlerdir Elon Musk’ın, İstanbul’un fethiyle ilgili paylaştığı tweet’indeki o malum görseli konuşuyoruz, tartışıyoruz. Peki, bu görsel bir karikatür mü, bir kolaj mı? Tam olarak da belli değil ama şu soruyu da sormak istiyorum; bu her neyse, farklı açılardan ne kadar başarılı ya da başarısız? Ne/neyi anlatmak istiyor? Bu soruyu, yıllardır Millî Gazete bünyesindeki çalışmalarını beğeni ile takip ettiğim karikatürist-çizer Muammer Bulut’a yönelttim. Bir karikatürist hassasiyetiyle Muammer, Elon Musk’ın paylaştığı bu görseli nasıl değerlendiriyordu? Şunları söyledi, Muammer Bulut:* “Teknik açıdan ve estetikten yoksun bir çalışma... Vermek istediği mesajın duygu derinliğini, sanal âlemin emojilerinde bulamadığı için herhalde çizim olarak da değil, fotoğraf montajı kolaj tekniğiyle zorlama bir çalışma çıkartmış!” * “Her şey parayla olmuyor demek ki! Hele ki tarih cahili olması tarihî utanç! Korkuları uzaydan görülen Çinlilerin yaptığı Çin Seddi'ni bile aşan Türklerin İstanbul’un kapısını açık unutan Bizans'ın gafleti yüzünden aştığını sanması da ayrı bir cehalet! Batı’nın mental saflığını, açık unutulan bir kapının nelere bedel olacağının üzerinden mesaj vermek de ayrı bir aymazlıktır!” * “Bu paylaşımın karikatür sanatının, bilgi, kültür birikimi ve tarih olarak hiçbir etabında değerlendirme zahmetine girilmeyecek ve de kaale alınmayacak bir seviyede olması bir yana; bir karikatürün kendi norm, anorm ve dinamik değerlerini ve estetiğini de ıskalamış bir çalışma!” * “Uzaya gönderdiği otomobille Mars’ı tutturamayan, karikatürlere konu olabilecek işler yapan bu adamın paylaşımı, güçlü Amerikan humor mizahına da seviye kaybettirdi, maalesef!”* “İlkel insanların mağara duvarlarına yaptığı çizimlerdeki estetiğin bile çok uzağında olan bir paylaşım bu! İhtiva ettiği tarih bilgisizliği üzerinden verdiği mesajı, bizim kültür ve tarihimize atıfta bulunarak yorumlamak da olağandır, haliyle!” * “Bir karikatür olarak değil de, acemice yapılmış, şımarık zengin bir adamın her yaptığında bir kompleks aramadan… Bizans üzerinden sıcak siyasi gündem çerçevesinde Yunanistan'a… Alay konusu olan Avrupalı tarihçilere… Sanal âlemde rakibi olduğu Bill Gates'e (Gate: Kapı) gönderme yaptığı… Hatta mülteciler kapımıza dayandı “kapıları kilitlemeyi unutmayın” gibi Avrupa'nın mülteci konusundaki ikiyüzlülüğü olarak da… Yorumlanabilir!” * “Ama İstanbul'un fethini, açık unutulan kapıdan olduğunu söyleyip bir çağın kapanıp yeni bir çağın açılmasını sağlayan İstanbul'un fethini hafife alarak bir ayar vermeye kalkmak, Elon Musk'ın Bitcoin arzlarıyla alakalı bir sıkıntısının olduğunu gösteriyor!” * “Bu çalışma belki de, kendi Bitcoin mudilerinin hesap bilgilerine yönelik siber saldırılar sonucu güvenlik zafiyeti olan hizmet sunucu portlarının sağlam şifrelerle yapılmasıyla alakalı bir mesajdır... Kim bilir!”***Muammer Bulut’a çok çok teşekkürler… Tebessüm ettirdiği kadar düşündüren ifadeler… Tam da burada Elon Musk’a şöyle seslenmek istiyorum: * “Heey Elon Musk! Seni Muammer Bulut'la tanıştırmak istiyorum! Bir ara Millî Gazete’ye de uğra, e mi! Ahmet abinin çayları fena değildir, uyutmaz, diri tutar! Gel!..” ELON MUSK NE DEMEK İSTEDİ? Elon Musk... Amerikalı işadamı... Dünyanın en zengin insanlarından... Tesla ve SpaceX'in CEO'su...Twitter hesabından İstanbul'un fethi temalı bir görsel paylaştı. Musk'ın tweet’inde bir askerin kafasındaki düşünce balonunda 'Kapıyı kilitlemiş miydim?' yazısı yazıyor ve alt tarafta olay için 'Constantinople 1453' yazısı olduğu görülüyor. Kendince, çağ açıp çağ kapatan İstanbul’un Fethi’ni hafife almak istiyor, ünlü işadamı!Ne olursa olsun, kafalarda bir soru işareti bırakmak, bir algı meydana getirmek için yapıldığı kesin! *** Bu ‘açık kapı’nın ne olduğunu da kısaca anlatalım? Açık kapı denilen kapı, ‘Kerkoporta’ denilen, bugünkü Eğrikapı ile Edirnekapı arasında bulunan ‘Cambazhane’ kapısı. Yayalar için ayrılmış bir kapı. ‘Kerkoporta’ efsanesi ile, Osmanlı’nın hiç savaşmadan, açık unutulan kapıyı kullanarak İstanbul’u fethettiği iddia ediliyor! Bu saçma iddia ile fethin başarısı küçümsenmek isteniyor! Türkiye-Yunanistan arasında, özellikle Yunanistan’ın ‘adaları yasa dışı silahlandırması’ eksenli gerilim sürerken, ABD’li milyarder iş insanının bu tweet’inde, gece yarısı endişeyle uyanan Bizans kralı ya da Bizans askeri, “Did I lock the gate? (Acaba kapıyı kilitledim mi?” diye kendine soruyor! ***İstanbul’un fethini Peygamberimiz Efendimiz şöyle haber vermişti: “İstanbul mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onun askerleri ne mübarek askerlerdir.”Son cümlem; Elon Musk’ın biraz tarih öğrenmesinde yarar var!
Kaynak :